top of page

07 Eki Çar

|

Webinar

Marketing Dashboard: Pazarlama Yönetim Ekranı

Katılım Bedeli: 390 TL+KDV | Marketing Dashboard, şirket pazarlama etkinliklerinin şirket kaynaklı bilgilerden yararlanılarak şirket üst yönetimi ve pazarlama yönetimi tarafından güncel, toplu şekilde gösterimi ve pazarlama kararları odaklı kullanımıdır.

Marketing Dashboard: Pazarlama Yönetim Ekranı
Marketing Dashboard: Pazarlama Yönetim Ekranı

Saat ve Yer

07 Eki 2020 09:30 – 13:30

Webinar

Etkinlik Hakkında

Eğitmen: Necdet Uygurer

Ne Demek?

Dashboard, yönetme ve kontrol panosu ya da tablosu anlamındadır, günümüzde bir ekran şeklinde olabilir. Önemi bir aracı, bir uçağı kullanmak için gerekli olan göstergelerin bir arada toplu olarak bulunmasıdır.

Marketing Dashboard, şirket pazarlama etkinliklerinin şirket kaynaklı bilgilerden yararlanılarak şirket üst yönetimi ve pazarlama yönetimi tarafından güncel, toplu şekilde gösterimi ve pazarlama kararları odaklı kullanımıdır.

Teknoloji ve şirket bilgi işlem alt yapısı çok uygun olmasına rağmen, ekstra masraf gerektirmemesine rağmen Marketing Dashboard çok az sayıda çok bilinçli şirket yönetimi tarafından kullanılır ve asla paylaşılmaz.

Küçük şirkette dar görüş ve cehalet, büyük şirkette kurumsallık adı altındaki berbat bürokrasi nedeni ile yapılmaz, yapılamaz. Orta büyüklükte ve patron ve/veya yönetimin “aydınlık” olduğu şirketlerde gerçek bir yönetim ve tabii ki kâr çarpanıdır.

PAZARLAMA VE SATIŞ ORTÜŞMEKLE BİRLİKTE AYNI ŞEYLER DEĞİLLERDİR. ŞİRKETTE “PAZARLAMACILARIMIZ” DEYİMİ KULLANILIYORSA, % 99 BU AYRIMIN FARKINDALIĞI BİLİNMEMEKTEDİR.

Kavramlar karışık olunca kararlar ve etkinliklerde karışık hatta “garışık” olur, tabiidir.

Çalışmamız;

• Şirketlerinin pazarlama etkinliklerini “ona buna” veya “akışa” bırakmayacak olan iş sahipleri, yönetici ortaklar, genel müdür düzeyi yöneticiler,

• Şirkette gerçek pazarlama sorumluluğu (satışla beraber veya ayrı) taşıyan profesyonel üst düzey yöneticiler,

• Doğrudan üst yönetim veya pazarlama direktörüne raporlama yapan, kararları etkileyebilen deneyimli pazarlama profesyonelleri için ÇOK ÖZEL olarak tasarlanmıştır.

Çalışmamız online olarak yapılacaktır ve bir PowerPoint sunumu değildir. Katılımcılarımızı dikkatle notlar almaya davet ettiğimiz bir uygulama semineri olacaktır.

İçerik

1

Marketing Dashboard şirket dümenine yön veren güncel, neredeyse anlık bilgiler kümesidir. Peki bu bilgiler nelerdir ve şirket içinde/dışında hangi mekanizmalar tarafından belirlenmekte veya üretilmektedirler?

• ŞEMA 1 - Pazarlama mekanizması görseli, tümü, parçaları ve iç ilişkileri

• ŞEMA 2 - Pazarlama mekanizmasının üretebileceği rakamlar, örnekler

2

• Neye benzer?

• ŞEMA 3 - Jenerik bir Marketing Dashboard görseli

3

Marketing Dashboard’un şirket muhasebesi gerçekliğinde, ciddiyetinde kontrolü ancak PAZARLAMA BÜTÇE FORMATI ile olabilir. Pazarlama bütçe formatı nedir, nasıldır?

• ŞEMA 3 - Tek sayfalık, excel formatında, örnek pazarlama bütçesi görseli

4

Marketing Dashboard bilgileri biriktikçe de anlam kazanır, bu bilgiler şirketin pratik, kullanılabilir, sayısal, en çok 17 + 10 satırda, bir veya iki A4’e sığması gereken PAZARLAMA PLANINI oluştururlar

• Türk Tipi şirkette, pazarlama planı % 90 yoktur, % 10 olduğu yerde de yazandan başkası okumamıştır. Amacı fantezi değil sayısal boyutta karlılığın arttırılmasıdır.

• ŞEMA 4 - PRATİKTE ŞİRKET PAZARLAMA PLANI ÖRNEĞİ

• Şirket pazarlama planı kullanımı üzerine “duymadıklarınız, zaman sınırları ölçüsünde 7 çok farklı kullanım örneği.

5

Marketing Dashboard çok farklı pazarlama problemlerine çözüm geliştirmek için “harika” bir şablon ya da “PAZARLAMA SATRANÇ” tahtasıdır.

• ŞEMA - 5A (zaman sınırları içinde ŞEMA 5 B, ŞEMA 5 C ) farklı pazarlama problem çözümleri için Marketing Dashboard kaynaklı, düşünme veya satranç tahtası örnekleri.

6

Marketing Dashboard, tüm şirket pazarlama etkinliklerinin SAYISALLAŞMASI veya DİJİTAL olması için en gerekli, en gerçekçi vasıta, plan veya çizimdir.

• ŞEMA 5 - DİJİTAL PAZARLAMA RESMİ

7

Bunların hepsi çok iyi ancak Marketing Dashboard’ı kim kuracak, nasıl işler tutulacak? Kim kullanacak ve “ileri” götürecek?

• ŞEMA 6 - Adım adım Marketing Dashboard kurma kılavuzu

• Orta büyüklükte, orta halli bir şirkette Marketing Dashboard kurgu ve kullanımı için pratik tavsiyeler.

Workitive Türkiye’nin özel bir müşteri hizmeti olarak dileyen katılımcılarımız, eğitimi izleyen birkaç hafta içinde, şirketlerine özgü Marketing Dashboard özelinde Eğitmenimiz Necdet UYGURER ile ücretsiz ve zaman sınırı olmadan görüşme ve danışma hizmeti alabileceklerdir. Normal şartlar altında isteyen katılımcılarımız ile bireysel ve yüz yüze verilen bu hizmet içinde bulunduğumuz özel sağlık koşullarında telefon ve internet ortamlarında yapılacaktır.

* Eğitime katılmak için bilgisayarınızda "Zoom Video Conference" programı kurulu olmalıdır. Buraya tıklayarak Zoom'a ücretsiz bir şekilde üye olup programı indirebilirsiniz.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page